2026. évi konferencia

Felhívás

A Fiatal Numizmaták Konferenciája immár nyolcadik alkalommal kerül megrendezésre ezúttal Debrecenben a Déri Múzeum és a Debreceni Egyetem közös szervezésében, együttműködve a Nemzeti Pénzverésünk Fénykora (1440–1540) kutatóműhellyel (NKE NITK). Az FNK célja, hogy megnyilatkozási felületet nyújtson a pályájuk elején járó kutatóknak, másrészt elősegíteni az ígéretes tehetségek szakmai fejlődését. A konferencia lehetőséget kíván teremteni a múzeumbarát civil önkéntesek és a kutatók közötti párbeszédre. A konferencián a résztvevők interdiszciplináris megközelítésben vizsgálják az éremtan, pénztörténet és gazdaságtörténet kérdéseit, különös tekintettel az új módszertani irányokra és a friss kutatási eredményekre, közöletlen leletekre.

A konferencia időpontja: 2026. november 9–11.

Tematikai keretek:

A szervezők széles spektrumú előadásokat várnak, különösen az alábbi témákban:

  • Ókori, középkori és kora újkori numizmatika
  • Modern pénztörténet és monetáris rendszerek
  • Éremtan és ikonográfia
  • Pénzforgalom, kereskedelem és gazdasági kapcsolatok
  • Kincsleletek és régészeti kontextusok
  • Numizmatikai módszertan és digitális eszközök alkalmazása
  • Hamisítványok, pénzrontás és monetáris válságok
  • Regionális és összehasonlító vizsgálatok
  • Numizmatika és társtudományok (régészet, történettudomány, művészettörténet)
  • Gyűjteménytörténet, muzeológia és tudománytörténet

Részvételi feltételek:

A konferencia elsődlegesen MA-, és tanár-, vagy PhD képzésben résztvevő hallgatók, valamint pályakezdő kutatók jelentkezését várja. Az előadások időtartama 20 perc, amelyet vita követ. A konferencia munkanyelve: angol és német. Többszerzős előadásokat is fogadunk.

A rendezvény hagyományaihoz híven poszterszekcióra is várjuk a jelentkezést. A poszterszekció elsősorban olyan kutatások bemutatására kínál lehetőséget, amelyek vizuális anyagokkal (pl. éremképek, leletanyag, adatvizualizációk) szemléletesen prezentálhatók, illetve amelyek még folyamatban lévő projektekhez kapcsolódnak. A poszterek bemutatására külön szekció keretében kerül sor, amely lehetőséget biztosít kötetlen szakmai eszmecserére. A poszterek nyelve eltérhet a konferencia munkanyelvétől. A poszterek nyomdai előállítását a szervezők vállalják.

A szervezők a konferencia résztvevői számára szállást, étkezést, publikációs lehetőséget biztosítanak. Regisztrációs díj nincs.

Jelentkezési határidő: 2026. július 31. (előadások)

Jelentkezési határidó: 2026. augusztus 31. (poszterek)

A jelentkezéshez kérjük benyújtani a fiatalnumizmatikusok@gmail.com és az adamanovak@unideb.hu e-mail címre:

  • rövid szakmai bemutatkozást (200–300 karakter)
  • az előadás címét
  • egy maximum 500 karakteres absztraktot

Szervezőbizottság

A SZERVEZŐBIZOTTSÁG ELNÖKE:

Dr. Kálnoki-Gyöngyössy Márton DSc, egyetemi tanár, MTA doktora (Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemeskürty István Tanárképző Kar)

A SZERVEZŐBIZOTTSÁG TAGJAI:

Gálvölgyi Orsolya, muzeológus (Budapesti Történeti Múzeum)

Dr. Nagy Balázs PhD, muzeológus (Ferenczy Múzeumi Centrum, Szentendre)

Novák Ádám PhD, tudományos munkatárs (Debreceni Egyetem)

Dr. Ringer István PhD, múzeumigazgató (Kazinczy Ferenc Múzeum, Sátoraljaújhely)

Sajtos Anna (Déri Múzeum, Debrecen)

Véber Zoltán PhD (Déri Múzeum, Debrecen)